Kameň mudrcov

Bola raz jedna vedná disciplína s názvom alchýmia.

V nej bola zastúpená chémia, fyzika, medicína, umenie, mystika, ba i filozofia. V jej mene vedci skúmali, pátrali v prírode, v knižniciach, boli schopní nejesť, nepiť, zomrieť.  

Nebol to nejaký vymyslený predmet.  Alchýmia bola vážna veda. Venovali sa jej vedci v Európe, v starej Číne, v starovekom Grécku, v helénickom Egypte, v Ríme, arabskí mudrci a držala sa na vrchných priečkach vied celé stáročia. Táto pranáuka zanikla s rozvojom nového poznania, vedných odborov, pokrokom, zdokonaľovaním vedeckých metód a nástrojov. Ale na tajomstvá alchýmie sa dodnes odvolávajú moderní mystici, ezoterici, filozofi, novodobí myslitelia, umelci.

Jedným z hlavných predmetov záujmu alchýmie bol kameň mudrcov. (Naposledy zožal slávu v príbehoch o Harry Potterovi.)

Dnes už sa to možno zdá i úsmevné, ale vedci dávnoveku hľadali tajomné substancie. Napríklad látku, ktorá je schopná svojím pôsobením premieňať obyčajné kovy na kovy ušľachtilé (zlato, striebro. Tieto dva kovy majú i dnes vysokú hodnotu, v podstate sa veľmi nemýlili. I keď, dnes sú i oveľa drahšie kovy, akými je zlato a striebro. Kto k nim má prístup, má bohatstvo, má moc.)

Jadro kameňa múdrosti, zázračnej substancie, dokáže premeniť čokoľvek na čokoľvek. 

Nesmejme sa, že naši predkovia verili svojej múdrosti, že tajnú substanciu nájdu a že to mysleli vážne. Veď naši predkovia, ako i my, túžili po dokonalosti, nesmrteľnosti, a...bohatstve. Po tom ľudia túžili vždy, bohatstvo zabezpečí viac možností. Hľadali nástroj moci?

Zázračná substancia, ktorá sa volala „kameň mudrcov“, často označovaná aj ako elixír života alebo mladosti, panacea, mala mať rôzne zázračné vlastnosti. Napríklad i univerzálnu liečivú silu. Hľadali večný život, zdravie, krásu, mladosť? 

I predkovia chceli byť večne mladí, možno pekní, ale hlavne zdraví. I my veríme, že zlatými prútikmi v tvári pod pokožkou omladneme. Vizuálne to pravda je. A prečo tak veľmi túžime  aj my po večnej mladosti? Veríme, že nám lieky navrátia zdravie, peniaze prinesú šťastie?

Ak sa po nás dochovajú záznamy, budúce generácie možno i nebudú chápať, čím sme sa zaoberali. Možno sa ani usmievať nebudú, čomu všetkému sme uverili.

Ale...čo to ten kameň mudrcov / múdrosti vlastne je? Je to artefakt z Harryho Pottera?

Neviem! Môžem sa pozrieť do kníh a na internet... 

... a najviac sa mi pri hľadaní kameňa mudrcov páčil tento výrok od R. Fludda: 

"Ak chceš spoznať pravý kameň mudrcov, hľadaj v sebe samom a začni tým, že poznáš sám seba."

Starí grécki učenci mu dali aj názov „kameň, ktorý nie je kameňom." Lapis Philosophorum bol symbolom duchovného rastu alchymistu. Poznanie seba samého je múdrosťou. Dá sa povedať, najcennejšou a najdrahšou. Najviac stojí, najviac bolí. Hľadali predkovia...múdrosť?

(Nie každý však má dovolené priblížiť sa k Vyššej múdrosti, preto boli záznamy (prepisy) o výskumoch kameňa múdrosti (prášku, tinktúry či inej substancie) prísne tajné a zašifrované. I náš mozog vie riadne zašifrovať v spomienkach naše cesty životom. Záznamy o tom, ako hľadáme svoj Lapis Philosophorum, niekedy neuchováva ani náš mozog, aby sa z nás nemusel zblázniť...)

Moja hrdinka ide po ceste plnej rôznych kameňov. Zakopne o bájny kameň mudrcov?